Love

Może różnić nas niemal wszystko, ale łączy nas to, że spotykamy się w danym miejscu i czasie, by chłonąć pozytywne emocje. To emanacja miłości do muzyki. Chcemy, by ta sama miłość znajdowała też odbicie w relacjach międzyludzkich.

Klub, festiwalowy namiot, łąka, hala – każde miejsce, gdzie spotykamy się pod soundsystemem powinno być świątynią wolności. A własna wolność powinna się wiązać z poszanowaniem dla cudzej i rodzić uprzejmość oraz tolerancję. W ten sposób możemy stworzyć społeczność, w której swoboda i bezpieczeństwo są standardem oraz niezbywalnymi prawami. W której płeć, tożsamość, orientacja, wygląd, pochodzenie, status społeczny czy poglądy nie mają znaczenia, ponieważ jesteśmy po prostu ludźmi.

Uczestnicząc w życiu klubowym i koncertowym, musimy pamiętać o niewypowiedzianej odpowiedzialności za siebie oraz innych. Czasem drobny gest może zrobić ogromną różnicę. Widząc, że ktoś – z jakiegokolwiek powodu – potrzebuje pomocy, zróbmy wszystko, by ją zapewnić lub sprowadzić na miejsce osoby, które mogą jej udzielić.

Widzicie, że ktoś pada ofiarą agresji, nienawiści lub braku tolerancji? Na miejscu zawsze są ochrona i obsługa, których obowiązkiem jest chronić innych. Wystarczy tylko, że dostaną odpowiednią informację. Miłość to działanie przeciwko cudzej krzywdzie. Bierność to przyzwolenie na jej wyrządzanie. Troska o innych jest troską o siebie.

Rave

Na imprezy i koncerty przychodzimy, żeby wspólnie się bawić przy ulubionych lub zupełnie nowych dźwiękach. To dobry moment, żeby dać odpocząć smartfonom. Zdjęcia i nagrania nie zastąpią wrażeń i endorfin, które są efektami kontaktu z muzyką. Ona jest kluczowym składnikiem przepisu na szczęście. Obok niej figurują też oczywiście: możliwość spędzania czasu w odpowiednim miejscu i z odpowiednimi ludźmi, wrażenia wizualne oraz – niemożliwa do uchwycenia słowami – unikalna atmosfera. Rozmaite substancje także mogą być częścią tej receptury. Ale tak jak w wypadku gotowania, przyprawy należy odpowiednio dozować.

Sprawny szef kuchni bazuje na swojej wiedzy. Dlatego nabywajcie ją i wystrzegajcie się tego, czego nie znacie. Książką kucharską, której tajniki warto sobie przyswoić może być chociażby strona Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.

Behave

Spotykamy się wspólnie, by zaznać komfortu. Pamiętajmy więc, że wszyscy wokoło mają do niego prawo. Pogłębianie zażyłości i zawieranie nowych znajomości to jeden z najlepszych – może nawet najlepszy – elementów życia klubowego. Niech podstawą będzie tu zasada obopólności. Sami nie chcemy, by ktoś nas zaczepiał czy naruszał naszą przestrzeń osobistą bez naszej zgody. Stosujmy więc tę zasadę wobec innych. Każda osoba w inny sposób wyraża swoje emocje. Ale wypowiedziane „nie” zawsze oznacza to samo i przyjmujmy je z szacunkiem.

Respekt okazywany ludziom przenieśmy też na nieożywione przedmioty. Przestrzeń, w której się znajdujemy jest czymś czego w danej chwili używamy i czego będą także używali inni. Dbajmy o nią, by służyła nam wszystkim jak najdłużej.

Wszyscy chcielibyśmy świata sprawiedliwego dla całej ludzkości. W danym miejscu i w danej chwili możemy spróbować choć na chwilę go współtworzyć.

Newsletter